Słońce na liście Twoich suplementów

Słońce na liście Twoich suplementów

Każdy powinien włączyć ekspozycje na słońce do swojej codziennej suplementacji. Zażywamy witaminy z grupy B, witaminę D3, magnez, omega 3, probiotyki, wydajemy duże pieniądze czasami na najlepsze suplementy i oczywiście tego nie neguje, jestem zwolennikiem mądrej suplementacji (w tych czasach i schorzeniach, które nas dotykają ciężko o to by się odpowiednio nie suplementować), ale zapominamy o suplemencie, który mamy zupełnie za darmo i każdy ma do niego dostęp!

Wystawianie się na słońce zwłaszcza w godzinach porannych niesie za sobą ogromne pozytywne skutki zdrowotne. To nie tylko skórna synteza witaminy D (co ciekawe do optymalnej endogennej produkcji nie potrzebujemy leżeć plackiem godzinami, kiedy skóra już czerwienieje dochodzimy do maksymalnego punktu produkcji wit D3, przebywając dłużej nie zwiększamy endogennej produkcji), ale cała gama procesów biochemicznych jaka zachodzi pod wpływem promieni słonecznych:

 • Synteza tlenku azotu, który wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, rozszerzając naczynia i pomagając w cyrkulacji krwi i dotlenieniu organizmu, ale także na mózg i cały układ nerwowy.
 • Pozytywna stymulacja podwzgórza, a co za tym idzie przysadki, przysadka zawiaduje m.in. tarczycą, nadnerczami, jajnikami–> korzystny wpływ na pracę tarczycy i syntezę T3 i T4, regulacja pracy nadnerczy oraz wydzielanego kortyzolu (zbawienne dla zestresowanych i wyczerpanych), regulacja produkcji hormonów płciowych.
 • Rozkład kortyzolu i adrenaliny – hormonów stresowych, które w nadmiarze i wytwarzane ciągle mocno osłabiają pracę całego organizmu.
 • Rozkład estrogenu, prolaktyny, progesteronu (zaburzenia hormonalne- przewaga estrogenowa, androgenowa, problem z rozkładem i metabolizmem hormonów to teraz plaga, słońce jest niezbędnym czynnikiem do regulacji owych zaburzeń).
 • Wsparcie pracy i syntezy nowych mitochondriów- organelli komórkowych trudniących się wytwarzaniem dla naszego organizmu energii ! –>zwłaszcza istotne przy przewlekłych chorobach i stanach zapalnych.
 • Zwiększenie ilości grup sulfhydrylowych, istotnych dla powstawania glutationu (potężny endogenny antyoksydant).
 • Pozytywny wpływ na sen – regulacja rytmu dobowego poprzez wytworzenie puli melatoniny (hormonu snu), który wydzieli się wieczorem –> wsparcie rytmu dobowego i jakości snu ! Melatonina ma tak naprawdę wiele dodatkowych istotnych funkcji w naszym organizmie- działa również antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, może wykazywać potencjał przeciwnowotworowy, ma duże znaczenie w przypadku chorób autoimmunologicznych, a także najnowsze doniesienia mówią również o protekcyjnym działaniu melatoniny względem covid19.
 • Działanie immunomodulujące – w kierunku przeciwzapalnym i wyciszającym aktywność układu immunologicznego, a więc szczególnie korzystnie dla osób z chorobami z autoagresji (Hashimoto, RZS, SM).
 • Działanie antyoksydacyjne.
 • Pozytywny wpływ na chemię mózgu – produkcja beta endorfin, stymulacja produkcji neuroprzekaźników (np. serotoniny, dopaminy)- wpływ na lepszy nastrój, lepszą pracę mózgu.
 • Aktywacja genów naprawczych DNA.

Wykorzystuj ten ogromny potencjał słońca! Zachęcam zwłaszcza osoby: zmęczone, z przewlekłymi stanami zapalnymi, z chorobami autoimmunologicznymi, z zaburzeniami snu, osoby które długo korzystają w ciągu dnia z laptopów, telefonów (naświetlają się sztucznym światłem niebieskim), osoby z depresją, znerwicowane. Nie należy przesadzać z czasem- jednorazowe, długie kąpiele słoneczne są niekorzystne. Natomiast codzienna ranna ekspozycja na słońce (nawet około 15minut), bez okularków i częste wychodzenie na zewnątrz w ciągu dnia to jeden z filarów zdrowia.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Uroda, Witaminy, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, słońce, witamina D3, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up