Sok z rokitnika

Sok z rokitnika:

 • Roślina ta ma bogatą historię w medycynie naturalnej- już w 900 r. n. e. rokitnik stosowany był jako środek leczniczy w Tybecie, a wykorzystywano go w leczeniu wielu chorób i schorzeń ludzi oraz zwierząt.
 • Obecnie rokitnik zwyczajny występuje głównie w Europie, na Kaukazie, w Azji Środkowej, Chinach, Mongolii, a także na Syberii. Uprawiany jest na skalę przemysłową głównie w Rosji i Chinach, a wykorzystywany przez przemysł farmaceutyczny, spożywczy i kosmetyczny.
 • Zawiera wiele cennych składników odżywczych oraz substancji bioaktywnych- sok z owoców rokitnika jest bogaty w kwasy organiczne, kwasy tłuszczowe, flawonoidy, karotenoidy, witaminy oraz składniki mineralne.
 • Smak owoców jest kwaśny, gorzki i cierpki.
 • Owoce mają specyficzny aromat, na który składa się grupa aż 74 (!) związków lotnych, m.in. estrów, a ich skład chemiczny zależy w dużej mierze od warunków klimatycznych, odmiany, wielkości i dojrzałości owoców oraz sposobu ich przetwarzania.
 • Swoją intensywną barwę zawdzięczają bogatej mieszaninie karotenoidów, najważniejsze z nich to: α-karoten, β-karoten, likopen i zeaksantyna.
 • Zawartość witaminy C w owocach rokitnika rosnącego w Polsce mieści się w przedziale 87,45-149,37 mg/100 g s.m. owoców, ponadto występują niewielkie ilości innych witamin, takich jak kwas foliowy, B1, B2 i K.
 • Owoce rokitnika zawierają co najmniej 24 składniki mineralne, z czego dominującym jest potas, a w Polskich odmianach dominują sód, wapń i magnez
 • Owoce w zależności od odmiany zawierają od 18 do 22 aminokwasów, z których około połowa to aminokwasy egzogenne.
 • Nasiona są bogatym źródłem ß-sitosterolu o działaniu przeciwzapalnym.
 • Wykazano, że rokitnik ma silne działanie antyoksydacyjne i ochronne w przypadku uszkodzenia wątroby i wrzodów żołądka (Huff i współaut. 2012).
 • Wykazano, że sok z rokitnika zwyczajnego skutecznie blokuje syntezę endogennych związków N-nitrozowych, które mają działanie kancerogenne, a wyciągi z tej rośliny miały wpływ na zwiększenie odporności oraz szybszy powrót do zdrowia zwierząt chorych na nowotwory oraz poddawanych chemioterapii (Xu i współaut. 2001).
 • U szczurów karmionych paszą z rokitnikiem stwierdzono obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, obniżenie cholesterolu oraz trójglicerydów, poprawie uległy także procesy metaboliczne oraz stan naczyń krwionośnych (Koyama i współaut. 2009).
 • W Polsce rokitnik jest mało popularny, na naszym rynku występuje niewiele produktów zawierających tę roślinę w swoim składzie.

U mnie dziś do śniadania sok z rokitnika (dziękuję @Marcin Sędkowski) z dodatkiem pyłku pszczelego.

Piśmiennictwo:
1) Malinowska P., Olas B.: Rokitnik – roślina wartościowa dla zdrowia, Kosmos Vol. 65, 2, 285–292, 2016
2) Piłat B., Zadernowski R.: Owoce rokitnika (Hippophae rhamnoides L.) – bogate źródło związków biologicznie aktywnych, Post Fit. 4/2016, s. 298-306
3) Bośko P., Biel W.: Właściwości lecznicze rokitnika zwyczajnego (Hippophaë rhamnoides L.), Post Fit. 2017; 18(1): 36-41
4) Piłat B., Zadernowski R: Uzdrawiająca moc owoców rokitnika (Hippophaë rhamnoides L.), Conference: „Nutraceutyki w zdrowiu i chorobie”. Chemoprewencyjne i kardioprotekcyjne właściwości warzyw, owoców i soków, At Kraków; 2015


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Zdrowe produkty
Tagi: leczenie, rokitnik, witaminy

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up