Spadek libido – Jakie są przyczyny niskiego libido?

Brak libido to najczęstsza fraza, jaką słyszę w swoim gabinecie. Niestety mogłoby się wydawać, ze problem ten dotyczy tylko kobiet, w dzisiejszym czasach lub, że nie dotyka nikogo, a jednak okazuje się, że bardzo często dotyka i kobiet i mężczyzn. Z czym to jest związane?

Jeżeli chodzi o kwestie fizjologiczne, to częstą przyczyną niskiego libido, są zaburzenia pracy tarczycy – szczególnie niedoczynność tarczycy oraz choroba Hashimoto. I tutaj mimo, że leczysz tarczycę, stosujesz zdrową dietę oraz suplementację i przyjmujesz leki na tarczycę – to może się okazać, ze masz niskie stężenie FT3. Na pewno warto to sprawdzić , jeżeli wynosi mniej niż 50% wartości referencyjnej – to trzeba popracować nad podniesieniem tego hormonu.

Kolejnym problemem, poza Hashimoto i niedoczynnością tarczycy, są problemy hormonalne. Możesz mieć nadmiar estrogenów, niedobór, niedobór progesteronu lub nadmiar prolaktyny. Warto w tym obszarze się zbadać.

Kolejnym elementem może być po prostu problem ze zbyt wysokim stężeniem kortyzolu, czyli hormonu stresu – i tu z reguły jedną z najczęstszych przyczyn wywołujących brak libido jest po prostu przemęczenie, przetrenowanie, nadmiar kalorii lub niedomiar kalorii, czyli znowu sytuacje związane na ogół, ze stresem.

Oczywiście równie częstą przyczyną mogą być niedobory witamin: D3, selenu, cynku, magnezu, witamin z grupy B – więc zachęcam, abyś w tych obszarach sprawdziła swoją dietę i niedobory.

Ale trzeba wspomnieć też o tym, że jedną z częstszych przyczyn takich zaburzeń jest po prostu problem z własną seksualnością, kobietom często brakuje poczucia atrakcyjności swojego ciała, uważają, że nie są wystarczająco seksowne – mimo tego, że posiadają piękne piersi, pupy i tak naprawdę drogie Panie wszystko jest w głowie.

Żeby poczuć swoją seksualność, należy najpierw siebie zaakceptować i pokochać. Co może nam pomóc odzyskać libido? Dobrym suplementem jest Arginina, B-Kompleks, magnez – może przydać nam się także niepokalanek, czy też korzeń MACA.

Drogie Panie, nie zapytam, ile z Was ma ten problem, ponieważ jest to temat bardzo osobisty, ale może ktoś z Was chciałby podzielić się jakimiś doświadczeniami z tego obszaru.

Chętnie, poczytam Wasze historie. Ja oczywiście mnie czy więcej też mam podobne problemy (a raczej miałam) i nie wstydzę się Wam o tym szczerze napisać. Pamiętajcie, że warto szukać rozwiązań i przyczyn takich zaburzeń.

Ps. Nie zapominajmy, że ważnym aspektem jest również dobrze dobrany partner.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Witaminy, Zdrowie
Tagi: badania, hashimoto, hormony, kobieta, libido, mężczyzna, suplementy, tarczyca, witaminy

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up