Stan zapalny – zdrowa dieta i naturalne suplementy

Stan zapalny - zdrowa dieta i naturalne suplementy

Dzisiaj trochę o stanach zapalnych. Na początku warto zaznaczyć, że stan zapalny, który pojawia się w naszym organizmie w wyniku działania jakiegoś czynnika – przeważnie patogenu bakteryjnego lub uszkodzenia tkanki jest sytuacją fizjologiczną,, która musi się zadziać o ile w takich przypadkach procesy zapalne są niezbędne, to w postaci przewlekłej mogą wyrządzić już wiele szkód.

Długotrwały stan zapalny może przyczynić się do rozwoju nowotworów, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, otyłości (która sama w sobie generuje duży stan zapalny), insulinooporności, czy nawet depresji. Dlatego należy znaleźć przyczynę i dążyć do tego, by jak najszybciej ten stan zapalny przerwać.

Do rozwoju stanu zapalnego może prowadzić:
  • Przejadanie się i nieprawidłowa dieta, w której przeważają tłuszcze trans i omega-6
  • Niewystarczająca ilość snu i regeneracji
  • Nadmiar stresu
  • Używki
  • Siedzący tryb życia, ale też nadmiar aktywności fizycznej

Jako dietetyk zawsze będę powtarzać, że podstawą jest wdrożenie diety przeciwzapalnej, która w pewnym stopniu będzie gasić stany zapalne. Do swojego codziennego jadłospisu warto włączyć orzechy, ryby, oliwę z oliwek, awokado oraz produkty bogate w antyoksydanty, takie jak owoce, warzywa i naturalne przyprawy, np. curry, zioła, kurkumę.

Czasami warto zastosować suplementację związkiem, który działa silnie przeciwzapalnie jest m.in. kurkumina (CurcuMe najlepsze), która oprócz działania przeciwzapalnego wykazuje szereg innych właściwości. Działa m.in. przeciwnowotworowo, przeciwmiażdżycowo i antydepresyjnie. Dodatkowo wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi oraz poziom glukozy we krwi.

Oczywiście suplementacja nie zastąpi zdrowego stylu życia, więc w prewencji stanów zapalnych warto działać wielokierunkowo – zadbać o bogatoodżywczą dietę, umiarkowaną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu i regeneracji, ale również nauczyć się radzenia sobie ze stresem. Tych kilka prostych kroków powinno dać znaczącą redukcję stanów zapalnych.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Dieta, Dietetyka kliniczna, Porady dietetyka, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, kurkumina, stan zapalny

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up