Suchość pochwy – problem wielu kobiet, co robić? Jakie badania wykonać?

Suchość pochwy - problem wielu kobiet, co robić? Jakie badania wykonać?

Mimo, że sama nigdy nie miałam tego problemu, często prosicie o ten temat. Suchość pochwy – problem, który dotyka wiele kobiet.

Związany jest z zaburzeniami równowagi hormonalnej, najczęściej niedoborem estrogenu. Pierwsza więc czynnością, która należy wykonać to badania hormonów z krwi. Raczej nie ma sensu badać hormonów podczas stosowania antykoncepcji, chyba że chodzi o nadnercza, czy prolaktynę lub lekarz zleci. Pomijając to, powinniśmy zbadać estradiol [3,4-6dc] i progesteron [6-7 dni po owulacji – najczęściej 21-23 dc]. Nie chodzi o to, aby hormony były w normie, ale w równowadze. Jeżeli są one w normie, a nadal macie objawy: bolesność po stosunku, suchość pochwy, wrażliwe piersi, PMS etc. – to nie są wasze normy.

Co możemy zrobić? Podstawy to: witamina D3 i kwasy omega3. Bardzo przydatna jest również witamina E, najlepiej w postaci pełnego spektrum [jako 8 różnych związków]. Taka występuje u nas w SmartMe, który jest tu pomocny. Powinniśmy stosować 50-400 IU dziennie. Ponadto pomocny jest Korzeń Maca-najlepiej w formie proszku 100 %. Jest zakazany w przypadku obciążenia genetycznego nowotworem piersi i jajników. Stosujemy go od 2 do 3 g dziennie. Następne jest siemię lniane, zawierające fitoestrogeny, które także mogą pomóc. Można stosować około 2-4 łyżki dziennie. Podstawą jest również olej z wiesiołka i magnez (szczególnie formy cytrynianowe i jabłczanowe). Jest również kilka godnych uwagi ziół np. pluskwica groniasta. Do tego wszystkiego powinniśmy włączyć odpowiednią dietę, aktywność fizyczna i wyrównać tarczycę.

Pozytywny wpływ na estrogeny ma także wpływ wyrównana insulina i glukoza oraz dobre nastawienie psychiczne do seksu jak i partnera. Jeśli to wszystko nie pomoże, czasami trzeba zastosować hormony w tabletkach, plastrach lub np. krem z estrogenem dopochwowo. Lekarz powinien to ustalić. Jeżeli więc macie takie problemy, warto porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: estrogeny, hormony, kobieta, progesteron, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up