Truskawki nie dla każdego – nietolerancja histaminy. Czy dieta antyhistaminowa to konieczność?

Nietolerancja histaminy, choć w wielu przypadkach nierozpoznana, jest bardzo częsta. Histamina kojarzy nam się z alergią. Oprócz tego, że uwalniana z komórek tucznych ma za zadanie dowodzić stanem zapalny, to posiada wiele innych ważnych funkcji w twoim organizmie. Jest wytwarzana i magazynowana w komórkach tucznych i bazofilach (komórki układu odpornościowego), enterocytach (komórki jelit), komórach ECL w żołądku czy w swoistych neuronach. Histamina jest hormonem tkankowym, aminą biogenną, jest wytwarzana endogennie, ale może być również przyjmowana z pokarmem.

Histamina jest nam niezwykle potrzebna, odpowiada bowiem m.in za:

 • Przepływ krwi
 • Utrzymanie skupienia i uwagi, wpływa na sen, a nawet apetyt (wykazuje cechy neuroprzekaźnika)
 • Perystaltykę jelit
 • Pomaga trawić jedzenie
 • Jest ważnym mediatorem stanu zaplnego

Kiedy w organizmie wzrasta poziom histaminy, zmniejsza się jej tolerancja. Organizm ma problem z usuwaniem nadmiaru, co manifestuje się np.:

 • Przyspieszonym biciem serca, zaczerwienioną skórą, świądem, pieczeniem warg, języka, pokrzywką i innymi skórnymi problemami (egzemy, łuszczyca), bólami głowy, poceniem się, sezonowymi alergiami, mocną reakcją po ugryzieniu owadów, drażliwością, nudnościami, wymiotami, astmą, nietolerancjami pokarmowymi, problemami ze snem, uciskiem w klatce piersiowej, słabą tolerancją na alkohol i wieloma innymi.

Co może powodować nietolerancję histaminy?

 • Niedobory witamin i związków mineralnych (zwłaszcza witamin z grupy B- 12, 9, 6, 2 ,1 , witaminy C, cynku, miedzi, metioniny)
 • Problemy w procesach metylacyjnych (mutacje genów enzymów MTHFR, DAO, MAO, HNMT)
 • Przewlekłe lub świeże infekcje (patogeny wytwarzają histaminę, ale mogą też wpłynąć negatywnie na metylacje)
 • Nadmiar histaminy i histydyny w diecie
 • Zły stan jelit (dysbiozy jelitowe, ZJD, SIBO, Crohn)
 • Nadaktywność osi HPA (podwyższone permanentnie CRH – stres, stres, stres)
 • Nadmiar estrogenów
 • Nadużywanie leków (antybiotyków, zobojętniających kwas solny w żołądku, środków przeciwbólowych, antykoncepcyjnych)
 • Przetrenowanie, stres, alkohol
 • Zanieczyszczenia środowiskowe

Problem jest złożony, więc należałoby zadziałać na kilku polach.

Po 1. Wyeliminuj z diety źródła histaminy, bądź produkty, które same w sobie jej nie zawierają, ale powodują wyrzut w organizmie. A więc, przede wszystkim: produkty fermentowane, wędzone, puszkowane, mocno przetworzone z dodatkiem glutaminianu sodu, kofeina, alkohol- zwłaszcza wino (powoduje uwalnianie histaminy, a także blokowanie enzymu DAO, działa więc szczególnie niekorzystnie), ryby, sery dojrzewające, kakao, owoce takie jak: cytrusy, truskawki, awokado. Z warzyw: szparagi, pomidory czy szpinak. Szczegółowe tabele z produktami bogatymi/bądź uwalniającymi histaminę znajdziesz w Google. Podstawą powinny być świeże produkty. Warto w tym wypadku zwrócić się ku diecie ubogiej w lektyny.

Po 2. Styl życia….nadmiar stresu, brak radzenia sobie z nim, niedosypianie, do tego jeszcze treningi..to strzał w kolano. Priorytetem powinien być sen (chodź spać i wstawaj razem z kurami, postaraj się jak się da wyeliminować źródła stresu, z resztą znajdź sposoby na radzenie sobie (lub kogoś – psychoterapueta?). Przebywaj jak najwięcej na zewnątrz, obcuj z naturą.

Po 3. Otoczenie / środowisko- pozbądź się źródeł kurzu i roztocza – zamień dywany na drewniane podłogi, sprzątaj mieszkanie regularnie, możesz zainwestować w oczyszczacze powietrza, nie używaj odświeżaczy powietrza! Wymieniaj regularnie pościel, zasłony itp. (wszystkie możliwe źródła kurzu). Pozbądź się pleśni!

Jakie suplementy mogą być pomocne?

 • Enzym oksydazy diaminowej – DAO (szczególnie przy stwierdzonej na podstawie badania jego niskiej aktywności…choć mówi się, że to badanie nie jest do końca miarodajne), który odpowiada za degradację histaminy w jelitach, pochodzącej z zewnątrz (żywność, alkohol). Zaś sam enzym DAO wymaga do prawidłowego działania witaminy B6 i miedzi.
 • Witamina C- działa przeciwzapalnie, antyalergicznie i wspiera działanie enzymu DAO. Z kolei rutyna i kwercetyna działają synergicznie z witaminą C, mają działanie antyalergiczne i przeciwzapalne również. Witamina C jest najbardziej skuteczna w formie liposomalnej.
 • Gotowa mieszanka wyciągów roślinnych i naturalnych związków o charakterze antyzapalnym i antyalergicznym, pomaga usunąć nadmiar histamint z organizmu – HistaminX z firmy Seeking Health (opracowane przez dr Bena Lyncha).
 • Kwasy tłuszczowe omega 3 (EPA/DHA), w celu działania przeciwzapalnego, i co ważne ustabilizowania błon komórkowych, bowiem stan zapalny destabilizuje membrany i powoduje uwalnianie histaminy z komórek tucznych. Fosfatydylocholina również przyczynia się do integralności błon komórek, przy okazji wesprze procesy metylacyjne (często niesprawne przy nietolerancji histaminy).
 • Wsparcie jelit- wyrównanie dysbiozy (probiotyk ProBiota HistaminX, pozbawiony szczepów, które mogą przyczyniać, się do produkcji histaminy w jelitach – L. casei, reuteri czy bulgaricus) –polecane probiotyki to: B. infantis, B. longum, L. plantarum, oprócz tego wsparcie enterocyów, które odpowiadają między innymi za uwalnianie DAO- kwas masłowy będzie dobrym wyborem. Natomiast jeśli cierpisz na przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO), koniecznie musisz zająć się ich wybiciem (odpowiednia antybiotykoterapia).
 • Pilnuj nawodnienia, im bardziej jesteś odwodniony tym dotkliwiej doświadczasz nadmiaru histaminy. Możesz zwrócić się ku dobrym elektrolitom (np. Bulk Powders lub Optimal Electrolyte), czasami picie samej wody nie wystarczy.
 • Pomocne mogą być również związki przeciwzapalne, polecane w przewadze Th2 i stabilizujące mastocyty: forskolina, astragalus, luteolina, EGCG, Reishi, Tulsi.

Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowe produkty, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: alergia, dieta, histamina, hormony, odżywianie, suplementy, truskawki, zdrowe produkty, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up