Tyreotropina

Dlaczego TSH to słaby wskaźnik diagnostyczny?
Zgodnie z wytycznymi NFZ w przypadkach wskazujących na chorobę tarczycy lekarz rodzinny może nas skierować na TSH , FT3 Ft4. Jednak jak mamy już stwierdzona chorobę tarczycy warto wiedzieć jakie badania należy wykonać aby odzyskać zdrowie.

Dlaczego test TSH to za mało?

Hormon stymulujący tarczycę (TSH) jest często uważany za diagnostycznie “złoty standard” w leczeniu choroby tarczycy. Uznaje się , że jeśli poziom TSH jest powyżej normy (niedoczynność tarczycy) lub jeśli stężenie TSH jest poniżej normy (nadczynność).
Jednak wiele pacjentów nadal cierpi z powodu toczących się objawów pomimo normalnego stężenia TSH!!!! (najczęściej to obserwuję) TSH w normie, fT3 i fT4- bardzo niska norma lub poniżej wartości referencyjnej.

Aktualne badania i rosnąca liczba raportów lekarskich nt. chorób tarczycy pokazuje, że badanie TSH jest nie wystarczające jako środek do badania ogólnej funkcji tarczycy i może być zawodne w wielu przypadkach. Jest tak, ponieważ TSH nie jest wskaźnikiem niedoczynności komórkowej, ale wskaźnikiem jak tarczyca współpracuje z gruczołem przysadkowym i vice-versa. To nie mówi nic o ilości hormonów tarczycy, które są dostępne dla komórek. Testy FT3 i FT4 , zapewniają znacznie lepszy obraz hormonów tarczycy . Lekarze i naukowcy chcą teraz dowiedzieć się więcej o relacji podwzgórze-przysadka-tarczyca (HPA) i tkankach regulujących poziomy hormonów tarczycy.
W rezultacie, wielu lekarzy odkrywa , że testy laboratoryjne TSH nie są wiarygodne w rozpoznawaniu zaburzenia czynności tarczycy u wszystkich pacjentów.

Kompleksowe badania tarczycy – jak wyglądają?

Rozpoznanie choroby tarczycy powinno zaczynać się następująco:
1. Szczegółowy wykaz objawów leczymy pacjenta, a nie wyniki!
2. Wywiad rodzinny w kierunku chorób tarczycy
3. Badania palpacyjne tarczycy i szyi pomogą ustalić, czy pacjent wykazuje oznaki powiększonej tarczycy lub czy ma guzki w gruczole.
4. laboratoryjne badania krwi: TSH , T3, FT4, RT3, Przeciwciała Anty-TPO, Anty TG,TRAB
5. USG tarczycy

Zróbcie choć raz w życiu ten kompleks badań – wyjdzie Wam na zdrowie.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Zdrowie
Tagi: badania, hormony, tarczyca, wskaźniki, wyniki

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up