Wpływ posiłków na stan naszych zębów

Jakie nasze zachowania oraz produkty spożywcze najbardziej niszczą uśmiech

Przede wszystkim istotnym jest, aby chronić szkliwo – decydujące o barwie zęba. Jeżeli szkliwo ulega uszkodzeniu, uwidacznia się zębina, która ma zabarwienie lekko żółte. Jak więc o to zadbać?

Obejrzyj nagranie: Jakie nasze zachowania oraz produkty spożywcze najbardziej niszczą uśmiech

Myć regularnie zęby, ale z pewną wprawą i precyzją – unikając nadmiernego ucisku. Szczoteczka powinna być zmieniana co około 2-3 miesiące.

Zapewne wiecie już, że powinno się unikać cukru. Produkty które mają w składzie prosty cukier, w połączeniu z bakteriami występującymi w jamie ustnej np. streptococcus mutans (odpowiedzialna głównie za próchnicę) – rozpuszczają szkliwo. Należy zwrócić również uwagę na produkty takie jak np. suszone owoce, które de facto są zalecane jako znacznie zdrowszy element diety niż np. landrynki. Mimo to należy pamiętać, że przyklejają się do zębów, a wszystkie produkty, które przylegają do zębów, powodują szybki rozwój złej flory bakteryjnej w ustach💬.Jedząc słodycze, cytrusy, czy też pijąc słodkie napoje warto neutralizować PH w buzi – pijąc wodę po.

Warto zwrócić uwagę na cytrusy, które co prawda zawierają wiele witamin, ale jako kwaśne elementy diety rozpuszczają szkliwo. Wszystko o PH kwasowym rozpuszcza twardą tkankę zęba. Cytrusy są jak najbardziej zalecane, ze względu na swoje właściwości-ale pamiętajmy o wypiciu po nich szklanki wody.

Jeżeli pijemy kwaśny sok np. z cytryny, to zarówno, przed, jak i po nie powinniśmy myć zębów, ale przepłukać je wodą, odczekać i dopiero przemyć. (około 30 minut po spożyciu kwasowego posiłku, słodkiego posiłku lub napoju gazowanego).

Z ciekawostek: guma do żucia neutralizuje źródło PH. Jeżeli więc sięgniemy po nią po posiłku, zneutralizujemy pH, zwiększymy wydzielenie śliny, która dobrze wpłynie na zęby. Powinniśmy ją, żuć maksymalnie 15-20 minut.

Pamiętajmy jednak, że nadmierne żucie gumy może powodować problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym, przerost mięśni żwaczy, w nadmiarze może również powodować ścieranie zębów.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, stomatolog, zdrowe zęby, zęby

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up