Zaburzenia płodności – jakie badania wykonać

Zaburzenia płodności - jakie badania wykonać

Coraz więcej osób ma problem z płodnością.

Jak powinna wyglądać diagnostyka w tym kierunku?

Zacznij od obserwacji cyklu i owulacji. Potem:

  • Sprawdzamy jak wyglądają hormony. Oznaczamy LH i FSH do 7 dnia cyklu miesiączkowego. Idealny stosunek LH do FSH wynosi 1:1. Wyższe LH może wskazywać na PCOS. Estradiol badamy do 7 dnia cyklu i sprawdzamy jak wygląda w stosunku do progesteronu. Progesteron należy badać w drugiej fazie cyklu (idealnie 7 dni po owulacji). Stosunek estradiolu do progesteronu powinien wynosić 10:1. Warto zbadać również prolaktynę w 1 lub 2 fazie cyklu miesiączkowego. Przy braku miesiączki badania hormonów wykonujemy w dowolnym czasie. Dodatkowo w dowolnym dniu cyklu oznaczamy AMH, który wskazuje czy jesteśmy płodne. Zbyt wysokie AMH często oznacza PCOS, natomiast b. niskie wskazuje, że należy to dalej badać.
  • Koniecznie sprawdzamy gospodarkę cukrową – oznaczamy glukozę i insulinę na czczo. Dodatkowo warto dobadać hemoglobinę glikowaną. Idealnie byłoby wykonać jeszcze krzywą cukrowo-insulinową .
  • Warto sprawdzić pracę tarczycy. W tym celu należy zbadać TSH, FT3, FT4, a-TPO, a-TG oraz USG tarczycy. U Panów przynajmniej TSH i raz w życiu USG tarczycy, chociaż warto wykonywać częściej.
  • Jeśli masz objawy androgenizacji, to koniecznie zbadaj androgeny – testosteron wolny/całkowity, androstendion, DHT, DHEAs.
  • W diagnostyce często zaleca się zbadać przeciwciała, by zobaczyć jak działa proces autoimmunologiczny. Na pewno zalecałabym wykonać ANA i antykoagulant toczniowy. Dodatkowo można rozważyć oznaczenie przeciwciał na łożysko i plemniki.
  • Warto zrobić wymaz z pochwy na obecność przynajmniej Mycoplasmy i Chlamydii – bardzo często przeleczenie tych infekcji daje efekt.
  • Oczywiście sprawdzamy również USG jajników itd i oceniamy drożność jajowodów. Być może problem stanowi endometrioza? Zbadaj to!
  • Inne podstawy to morfologia krwi z rozmazem, witamina B12, żelazo, ferrytyna, elektrolity, lipidogram, ASPAT, ALAT, badanie moczu.

Wiem, że tych badań jest sporo, dlatego najlepiej wykonywać je etapowo lub sugerując się objawami z lekarzem.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Ciąża i dziecko, Dieta, Dietetyka kliniczna, Zdrowie
Tagi: badania, dietetyk, morfologia, niepłodność, płodność

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up