Zespół policystycznych jajników (PCOS) – dieta

Zespół policystycznych jajników (PCOS) - dieta

Bardzo często przyczyną problemów z zajściem w ciąże jest PCOS.

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest złożonym zaburzeniem endokrynologicznym, którego charakterystycznym elementem jest dysfunkcja jajników, a w efekcie zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, androgenizacja z nadmiernym owłosieniem ciała oraz bardzo często nadwaga.

Nie od dziś wiadomo, że zespół PCOS wiąże się najczęściej z insulinoopornością. Mało tego to IO jest często przyczyną hirsutyzmu i PCOS. Należy więc wziąć i ten aspekt pod uwagę. Dodatkowo PCOS zalicza się do grupy chorób autoimmunologicznych, choć tak naprawdę głównym problemem są tu zaburzenia hormonalne wynikające z nadmiaru androgenów (androstendion, testosteron, DHT).

Podstawy diety przy PCOS:

  • Najważniejsze jest wykluczenie lub ograniczenie do minimum wszelkich źródeł cukrów prostych – słodyczy, przetworzonych produktów, pączków, ciastek czy też soków z fruktozą/glukozą i produktami z syropami glukozo-fruktozowymi, dużą ilością suszonych owoców itd., słodkich napojów.
  • Wykluczenie rafinowanych węglowodanów – pszenicy, białych bułek, makaronów, naleśniki, gofry, pizza, kebaby.
  • Wykluczenie dodatków do żywności: konserwantów, barwników, polepszaczy smaku i wszystkich produktów w których takowe się znajdują – typu gotowe mieszanki przypraw, zupki w proszku itd, przetworzone szynki, mięso.
  • Wykluczenie przetworzonego, sklepowego mięsa i często ogólne ograniczenie mięsa.
  • Wykluczenie z diety prozapalnych pokarmów bogatych w kwasy omega-6 takich ja roślinne oleje rafinowane typu kukurydziany, rzepakowy, słonecznikowy czy też gotowe słodycze i wypieki.
  • Wykluczenie lub ograniczenie przetworzonych produktów mlecznych – słodkie jogurty itd.
  • Dodaj do swojej diety przeciwzapalne przyprawy oraz kwasy omega-3 (imbir, cynamon, kurkuma, pieprz, szałwia) + dobrej jakości ryby, tran, olej lniany, olej z wiesiołka (SmartMe).

Jednakże wyżej wypisane elementy są indywidualne.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: autoimmunologia, ciąża, dieta, hormony, jajniki, kobieta, PCOS, Zespół policystycznych jajników

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up