Złość, smutek, depresja? Jak sobie radzić z zaburzeniami hormonalnymi?

Złość, smutek, depresja? Jak sobie radzić z zaburzeniami hormonalnymi?

Jesteś znów wkurzona? Sprawdź hormony!

Ostatnio mówiłam o tym, że zbyt wysokie stężenie kortyzolu, najczęściej jest przyczyną problemów hormonalnych, płciowych. Bardzo często mamy także problem z niskim stężeniem kortyzolu, które nie jest jeszcze chorobą Addisona. W tej chorobie autoimmunologia powoduje, że kortyzol nie jest wytwarzany w odpowiednich ilościach. Czasami jednak zbyt niska produkcja kortyzolu ma związek z trybem naszego życia. Znaczenie więc będzie tu mieć: dobry sen, odpowiednie żywienie, sód i potas w diecie, nawodnienie oraz relaksacja.

Możemy również włączyć do suplementacji, poza witaminami z grupy B, lukrecję i sok z grejpfruta. Warto również zadbać oczywiście o aktywność sportową. Jeśli już leczysz swoją tarczycę, ale wciąż doskwiera Ci poczucie zmęczenia, senność, problemy z gojeniem się ran, hemoroidy, niskie ciśnienie tętnicze, łaknienie na sól i słodkie, to może wskazywać na właśnie problemy z kortyzolem.

Polecam zbadać DHEAs – hormon młodości. Jego stężenie zależy od wieku. Gdy jest lekko za wysoki, to może wskazywać na androgenizację, czyli problemy, chociażby z hirsutyzmem – nadmiarem włosów, czy trądzikiem. Z kolei, gdy mamy go za mało -odbiera nam energię i „młodość”. Mamy również, wówczas problemy z kościami i zaburzenia libido. Czasami lekarz może zalecić nam suplemetację DHEA w tabletkach.

Jeżeli cierpisz na depresję, lęki, problemy z zatrzymywaniem wody, bolesność piersi, PMS, endometriozę – to koniecznie zbadaj poziom estrogenów, testosteronu, progesteronu, a także androstendion i prolaktynę. Wtedy mamy kompleksową analizę. Bardzo ważna jest równowaga między estrogenem a progesteronem. Gdy poziom tych hormonów jest za niski lub za wysoki, możemy mieć wiele problemów zdrowotnych. Estrogen jest bowiem odpowiedzialny za koncentrację, pamięć, samopoczucie, a także wpływa na serotoninę (hormon szczęścia) i melatoninę (hormon snu). W związku z tym, kobiety w menopauzie, gdy estrogen spada, często skarżą się na m.in. uderzenia gorąca i problemy ze snem.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: estrogen, hormony, kobieta, kortyzol, progesteron, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up