Zmęczenie, brak motywacji, senność cały dzień? Sprawdź czy to nie przypadkiem zespół przewlekłego zmęczenia

Zmęczenie, brak motywacji, senność cały dzień? Sprawdź czy to nie przypadkiem zespół przewlekłego zmęczenia

Szaro, buro za oknem i Ty czujesz się podobnie? Zmęczenie, brak motywacji, problemy z koncentracją, senność cały dzień?

Niewątpliwie jesienna aura. może sprzyjać chwilowym gorszym samopoczuciem, ale jeśli spadek energii trwa już o wiele dłużej nim pojawiła się jesień, a dodatkowo masz inne, towarzyszące temu objawy – to może być sygnał ostrzegawczy twojego organizmu, który manifestuje się właśnie zespołem przewlekłego zmęczenia.

Zmęczenie to niejako normalny stan rzeczy u ludzi XXI wieku. Czy aby na pewno normalny? To, że nauczyliśmy się z tym żyć i maskować kawą i energetykami to nie znaczy, że tak powinno być !

Kiedy zmęczenie sięga granic zenitu, trwa kilka miesięcy, sen jest nieregenerujący, masz do tego bóle kostno-mięśniowe, gorszą wydolność fizyczną, problemy z pamięcią i koncentracją, problemy trawienne, ciągle się przeziębiasz. Sprawdź czy nie dotyczy cię CFS (Chronic Fatigue Syndrome) – Zespół Przewlekłego Zmęczenia. Jest to stan chorobowy, więc nie ma żartów, i sam odpoczynek może nie przynieść poprawy!

Stwierdzono, że CFS związany jest z przeciążeniem układu nerwowego, a mianowicie zaburzeniem na osi HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza), co prowadzi do objawów dysautonomii, mitochondriopatii i uogólnionego stanu zapalnego.

Istnieje szereg przyczyn CFS, najczęstsze to: przewlekłe infekcje (zwłaszcza wirusem EBV), przetrenowanie,zaburzony rytm dobowy, problemy z tarczycą, problemy z wątrobą, niedobory mikro i makroskładników, narażenie na długotrwały stres, narażenie na ciągłe promieniowanie sztucznym światłem niebieskiem…a najcześciej połączenie kilku czynników na raz!

Kluczem do powrotu do zdrowia jest zaadresowanie wszystkich możliwych dróg umożliwiających naturalną regulację organizmu:

  • Eliminacja stresorów i odciążenie pracy nadnerczy
  • Zadbanie o musztre w dbaniu o rytm dobowy
  • Umiarkowany ruch na świeżym powietrzu
  • Bogato odżywcza, przeciwzapalna dieta z jak największą ilością naturalnych źródeł antyoksydantów
  • Wsparcie suplementacyjne

Zapraszam was serdecznie na webinar o Dietoterapii w Przewlekłym Zmęczeniu, którego poprawdzę razem z Łukasz Grabski – Dietetyk Kliniczny SanDiet już 15.11 w piatek o 18.00. Opowiemy nieco szerzej, skąd bierze się zmęczenie, jak mu przeciwdziałać i jak odzyskać energię.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/411690892871668/


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, senność, zespół przewlekłego zmęczenia, zmęczenie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up