Znaczenie flory bakteryjnej dla naszego zdrowia

Znaczenie flory bakteryjnej dla naszego zdrowia

W swoim życiu doświadczyłam dużo hejtu odnoszącego się do niezgodnych z nauką informacji, które głoszę. Zarzucano mi, że często przekazuję swoje subiektywne teorie, które nie są potwierdzone. Powiem szczerze, że owszem – po studiach miałam etap, w którym bardzo dawałam się wciągnać w teorie spiskowe i różne informacje, które nie do końca miały swoje pokrycie w badaniach. Na zajęciach na studiach niestety nie poświęcano zbyt wiele uwagi nauce analizy prac metodycznych. Nie potrafiłam więc rzetelnie oddzielać dobrej jakości badań, od pozostałych.

Aktualnie, będąc na doktoracie, już nie mam z tym takiego problemu. Mimo to nigdy nie będę należała do osób, które bazują tylko na pracach naukowych. Polegam również na własnych doświadczeniach i własnym myśleniu. Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę 5 lat temu razem z jedzlepiejzemi wystąpiłyśmy na konferencji. Podczas tego wykłady mówiłyśmy o florze bakteryjnej, błonniku i probiotykach. Zebrałyśmy za to ogromny hejt. Tymczasem po tych kilku latach dysponujemy mnóstwem prac naukowych i badań, które potwierdzają skuteczność probiotyków i znaczenie flory bakteryjnej dla całego zdrowia. Mamy mnóstwo książek pisanych przez lekarzy i innych uczonych, którzy piszą o tym, jak ważny jest mikrobiom – nazywany powszechnie “drugim mózgiem”.

Wiemy już, że flora wpływa na samopoczucie, występowanie depresji, więzi społeczne, czy otyłość. Prace naukowe podają, że podawanie np. psychobiotyków obniża kortyzol, polepsza pamięć i koncentrację. Dodatkowo wpływa pozytywnie na samopoczucie i decyduje o tym, na jakie pokarmy mamy apetyt.

Jeżeli np. mamy ochotę na słodycze to może oznaczać, że w naszej florze znajdują się bakterie pochłaniające ten cukier. Należy więc, w takiej sytuacji z tym zawalczyć – zdrową dietą. Jedz warzywa, najlepiej surowe.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: bakterie, dietetyk, jelita, mikrobiom, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up