Co i jak warto suplementować? Jak wybrać dobry suplement diety?

Co warto suplementować?

W czwartek miałam okazję być gościem w TVP info, w emisji na cały kraj – wstaje dzień. A to, że poszłam w trampkach to inna historiaMówiłam o suplementacji – skąd więc wiedzieć co i jak mamy suplementować?

Podstawą są badania krwi, następnie konsultacja z lekarzem, aby dokładnie wiedzieć, jakie mamy niedobory, czy też problemy ze zdrowiem. Musimy więc poznać swój organizm.

Z morfologii możemy się dowiedzieć, czy mamy niedobory żelaza lub witamin z grupy B, z kolei, jeżeli zbadamy sobie poziom selenu, czy cynku (wspierających m.in. nasze włosy, cerę i paznokcie) to wiemy, jakie mamy stężenia tych związków. Możemy wykonać również stężenie witaminy D3, (której niedobór może doprowadzić do m.in. szybszych nowotworów) oraz ogólne badania. Warto przy tym sprawdzić pracę naszej wątroby, ponieważ biorąc suplementy, czy leki – obciążamy ją.

Bardzo ważne jest to, aby stosując suplementy, brać pod uwagę ich interakcje. Tutaj za przykład mogą posłużyć, chociażby wapń z magnezem, które nie za bardzo się lubią, podobnie jak selen z cynkiem.

Pamiętajmy, że D3 w dużym nadmiarze może być toksyczna, podobnie jak witamina A (np. kobiety w ciąży witaminą A mogą doprowadzić do poronienia lub uszkodzenia płodu). Więc nadmiar witamin podobnie jak niedobór może zaszkodzić, szczególnie tych rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli, A, D,E, K.

Czy w odpowiednio zbilansowanej diecie, można zapomnieć o suplementacji?

To zależy, ponieważ w przypadku problemów zdrowotnych, często suplementacja jest wskazana. Jeżeli jednak dobrze się odżywiamy i prowadzimy zdrowy tryb życia to często nie trzeba dodatkowych substancji poza witamina D3, kwasami Omega3. Nawiązując do takich suplementów, jak środki diuretyczne – odwadniające, ja przestrzegam. Mogą one spowodować problemy długofalowe, jeżeli chodzi o pracę nerek i wątroby.

Ja zawsze jako dietetyk kliniczny powtarzam, że najistotniejsze jest przyjrzenie się swojemu organizmowi, dieta, sen i regeneracja – to najlepsze suplementy na świecie.

Zobacz nagranie, kliknij w link.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.

keyboard_arrow_up