Dieta lekkostrawna [2022] – zasady, przepisy, wskazówki – Gotowa dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna - opis, gotowa dieta, wskazówki, przepisy

Dieta lekkostrawna (lub dieta łatwostrawna) coraz częściej kojarzy się nie tylko ze wsparciem leczenia różnych zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego lub po operacjach – jedzenie lekkostrawne jest cenione również w trakcie odchudzania czy oczyszczania swojego organizmu. Kto powinien stosować taki rodzaj odżywiania? Jak dokładnie powinny wyglądać posiłki lekkostrawne?

Lekkostrawne jedzenie to duża ulga dla układu pokarmowego – nie zostaje on tak mocno obciążony, jak standardową dietą. Taka dieta powinna być stosowana przy różnych infekcjach, ponieważ w momencie walki chorobą organizm powinien przeznaczyć siły na zwalczanie drobnoustrojów, a nie samego trawienia. Potrawy lekkostrawne będą również najlepszym wyjściem przy chorobach układu pokarmowego, jak choroba wrzodowa, zapalenie żołądka czy różnych schorzeniach jelit. Bardzo często ten model odżywiania jest zalecany również dla osób starszych, u których przewód pokarmowy funkcjonuje nieco gorzej, niż u osób młodszych. Dieta lekkostrawna po operacji jest często niezbędnym elementem w kuracji i dużą ulgą dla organizmu.

W niektórych przypadkach konieczna jest również dieta lekkostrawna dla dziecka – wtedy warto zadbać o duże urozmaicenie, by nie zniechęcać go do jedzenia.

Zasady diety lekkostrawnej

Dania lekkostrawne mają na celu wsparcie układu pokarmowego bez jego obciążania i podrażniania żołądka czy jelit. Lekkostrawna dieta powinna składać się z 4-6 małych posiłków o regularnych porach – w tym przypadku nie sprawdzą się 3 duże posiłki, gdyż duża objętość potraw nie będzie korzystna dla organizmu. Lekkostrawne potrawy powinny zawierać małą ilość błonnika pokarmowego – będą to produkty z mąk oczyszczonych (wykluczenie pełnoziarnistych), drobne kasze (kasza manna, jaglana) i biały ryż (klasyczny, basmati lub jaśminowy).

Czy w związku ze zmniejszeniem ilości błonnika w diecie warto spożywać owoce i warzywa? Zdecydowanie tak. Lekkostrawne warzywa i owoce to przede wszystkim te przetworzone i obrane ze skórki – dobrze sprawdzą się soki, musy, gotowane i duszone warzywa i wszystkie przetwory. Warzywa, które nie będą lekkostrawne, to strączki – je również warto obrabiać, by były łatwiejsze do strawienia.

Lekkostrawne dania i produkty powinny być o miękkiej, delikatnej konsystencji, dzięki czemu nie będą podrażniać żołądka i jelit. W tym przypadku również przydaje się nieco mocniejsza obróbka lub wybieranie produktów, które nie są twarde (jak np. płatki migdałów, zamiast całych migdałów).

Bardzo ważna przy tej diecie jest uważność jedzenia. Już przed posiłkiem warto o nim pomyśleć, by mózg wysłał odpowiednie sygnały do układu pokarmowego – dzięki temu organizm lepiej przygotuje się do jedzenia i rozpocznie procesy trawienne. W trakcie jedzenia najlepiej skupić się wyłącznie na nim i odłożyć rozpraszacze, jak telefon, telewizor czy książkę. Każdy produkt warto odpowiednio rozdrobnić i dokładnie przeżuć, co zdecydowanie ułatwi trawienie.

Co warto wyeliminować w trakcie diety lekkostrawnej? Na pewno będą to produkty, które mogą wpływać na podrażnienie układu pokarmowego, jak alkohol, kawa, mocna herbata, produkty wzdymające (jak np. brokuły, kapusta, grzyby) i ostre przyprawy.

Dieta lekkostrawna w praktyce

Proste dania lekkostrawne wcale nie muszą być skomplikowane. Dla wielu osób problematyczna staje się kwestia, co jest lekkostrawne, a co nie.

Produkty lekkostrawne – lista:

  • Jasne pieczywo, drobne kasze, biały ryż
  • Chudy nabiał, produkty fermentowany
  • Jaja
  • Chude mięso i ryby
  • Tłuszcze, jak masło czy oleje roślinne (lniany, oliwa z oliwek)
  • Owoce i warzywa (bez skórek, przetworzone)

Produkty lekkostrawne również warto dobierać zgodnie ze swoim samopoczuciem – nie zawsze coś, co wydaje się wpisywać w ramy tej diety będzie korzystnie wpływać na układ pokarmowy.

Dieta lekkostrawna – menu

Przepisy lekkostrawne mogą być modyfikacją klasycznych przepisów, które używane są na co dzień – prosty, lekkostrawny obiad nie musi być skomplikowany i nie wymaga szczególnych przygotowań. Dieta lekkostrawna to przede wszystkim nieprzetworzone produkty, które nie zawierają zbyt dużej ilości błonnika czy tłuszczu. Oczywiście nie należy eliminować źródeł tłuszczu w diecie, natomiast kompozycja diety powinna być zrównoważona i nie obciążać układu pokarmowego.

Jak powinien wyglądać obiad lekkostrawny? Jakie dania lekkostrawne na obiad można zabrać ze sobą do pracy?

Przykładowo, może być to pierś z kurczaka, ziemniaki i mizeria na jogurcie naturalnym. Do tego warto dodać ulubione przyprawy i oliwę z oliwek lub masło, by uzupełnić tłuszcz. Ten szybki obiad lekkostrawny świetnie sprawdzi się, gdy brakuje pomysłów na jadłospis. Innym przykładowym przepisem może być dobrej jakości ryba, biały ryż oraz marchewka podduszona na patelni. Dieta lekkostrawna powinna mieć urozmaicony jadłospis, by dostarczyć organizmowi wszystkich makro- i mikroskładników.

Czy dieta lekkostrawna pomaga w odchudzaniu?

Odchudzanie jest zależne od deficytu kalorycznego. Bywa tak, że zastosowanie diety lekkostrawnej to zmiana nawyków żywieniowych i (nawet nieświadome) spożywanie mniejszej ilości kalorii. To rzeczywiście może spowodować spadek masy ciała, natomiast nie jest to reguła. Przy braku problemów z układem pokarmowym, lepszym wyborem będzie standardowa dieta, dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Jak długo można stosować dietę lekkostrawną?

Dietę lekkostrawną najlepiej stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub dietetyka. Jest uboga w błonnik i składniki mineralne, przez co długotrwałe jej stosowanie nie będzie korzystne dla organizmu.

 


Szukasz gotowej diety lekkostrawnej?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Dieta lekkostrawna

149,00  brutto

Wspieraj trawienie i leczenie żołądka oraz jelit, odkrywając harmonię smaku dzięki mojej…
Kategoria: Dieta, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta lekkostrawna, diety, ebook, gotowe diety, jedzenie lekkostrawne, lekkostrawne przepisy, przepisy

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up