Masz problemy z zasypianiem? To może być hipoglikemia, czyli stan, kiedy we krwi braknie glukozy na bieżące potrzeby. Według norm takim stanem możemy nazwać sytuację, w której cukier, czyli glukoza spada nam poniżej 70 mg/dL. Organizm w takich chwilach powinien sam regulować sobie jej stężenie we krwi. Jednak te mechanizmy zawodzą kiedy źle się prowadzimy i wciąż mamy cukrowy roller coaster.
Najczęściej w stan hipoglikemii reaktywnej wpadamy w ciągu dwóch godzin po posiłku, ale czasami zdarzają się sytuacje, kiedy możemy nabawić się jej już po pół godziny, godziny, lub półtorej godziny od zjedzonego posiłku i zależy to oczywiście od jego objętości oraz tego, co wybierzemy.
Jakie są najczęstsze przyczyny hipoglikemii reaktywnej?
Niedożywienie, zestresowanie, zbyt mała ilość kalorii białek, węglowodanów oraz tłuszczów w diecie, niedosypianie. Z drugiej strony, kiedy się przejadamy z kolei, możemy odczuwać takie efekty, szczególnie kiedy odżywiamy się tłuszczami trans oraz prostymi cukrami. Sytuacją, w której może dojść do niedocukrzenia, jest również przeciążanie się treningowe, opuszczanie posiłków, problemy hormonalne m.in. problemy z tarczycą, prolaktyną, czy też hormonami płciowymi.
Jak sobie z tym radzić? Idzie się tego stopniowo pozbyć. Wprowadź te proste rady i wyjdź z hipoglikemii.
- Zadbaj o swoją florę bakteryjną (okazuje się, że to jak reagujemy na posiłki, bardzo zależy od bakterii w jelitach). Pomocny może być dobry probiotyk i prebiotyk.
- Suplementy.
- Pomocny jest w tym przypadku chrom, magnez, witamina D3, kwasy omega 3, witaminy z grupy B, B kompleks, ale bardziej polecam formy metylowane. Jest wiele rzeczy, o których można by jeszcze mówić, ale to uważam za podstawy.
Zainteresował Cię artykuł?
Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!