Jak wesprzeć układ trawienny – porady dietetyka

Jak wesprzeć układ trawienny - porady dietetyka

Układ trawienny pracuje niezależnie od tego co robimy. Czy śpimy, regenerujemy się, pracujemy nasz układ pokarmowy pracuje godziny na dobę. Jest to swego rodzaju maszyna, która bardzo potrzebuje tego, by nie utrudniać jej pracy i tego by ją dobrze „serwisować”.

Jak tego dokonać?

  • Pamiętaj o nawodnieniu – wypijaj dziennie minumum 1,5-2 litry wody. W chłodniejsze dni warto także korzystać z naparów ziołowych, które są doskonałą alternatywą, gdy nie przepada się za zimną wodą. W ciągu dnia możesz pić również specjalne mieszanki herbat, matchę, zieloną herbatę lub robić napary z goździków, anyżu, korzenia imbiru, które dodatkowo wspierają procesy trawienne.
  • Skup się na posiłku – na początek warto zacząć od chociażby kilku minut. Przed każdym posiłkiem należy przeznaczyć 5 minut na fazę skupienia. W tym czasie należy odciąć się od nowych bodźców, maksymalnie jak jest to możliwe. Dodatkowo warto myśleć o czymś co ma kwaśny, gorzki lub słony smak, ponieważ mają one silny potencjał do tego, by zwiększać wydzielanie soków trawiennych.
  • Przeżuwaj dokładnie pokarmy – jedzenie klasycznego obiadu w pełnym skupieniu powinno nam zająć około 15-20 minut! Każdy kęs powinien być przeżuwany około 20-30 razy zanim zostanie połknięty.
  •  Spożywaj posiłki o regularnych porach – warto ustalić sobie 10-12h przerwy od pierwszego do ostatniego posiłku. Przykładowo, kiedy kończymy kolację o 20:00, to na drugi dzień powinniśmy spożyć śniadanie dopiero za 10h, czyli o godzinie 6:00. Bardzo ważne są również 3-4 godzinne przerwy pomiędzy posiłkami. Warto spożywać 3-4 posiłki dziennie, które będą odpowiednio zbilansowane, o dobrym ładunku glikemicznym oraz wysokim indeksie sytości.
  • Dodatkowo staraj się spożywać lekkostrawne posiłki w otoczeniu zieleni, np. na świeżym powietrzu oraz zadbaj o redukcję stresu – spaceruj po lesie, medytuj, uprawiaj sport, co usprawnia zdejmowanie napięć i pomaga zwiększać odporność na stres.

Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Dieta lekkostrawna

149,00  brutto

Wspieraj trawienie i leczenie żołądka oraz jelit, odkrywając harmonię smaku dzięki mojej…
Kategoria: Dieta, Dietetyka kliniczna, Porady dietetyka, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, układ trawienny

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up