Męczą Cię wzdęcia i gazy? Sprawdź, jak się z nimi uporać, co jeść a czego unikać

Męczą Cię mega gazy, wzdęcie masz nawet po wodzie i cały dzień czujesz dyskomfort w brzuchu? Sprawdź, czy wysokie fodmapy nie są Twoim problemem. FODMAPS są to grupa związków łatwo fermentujących. Związki te powodują nadmierną produkcję gazów co za tym idzie i wzdęcia. Cukry te, wykazują działanie osmotyczne, czyli prowadzą transport wody do światła jelita doprowadzając tym samym, np. do biegunek.

Fodmap to przykładowo:

  • Fruktoza – monosacharyd znajdujący się w owocach i słodzikach
  • Laktoza – disacharyd znajdujący się w nabiale
  • Galaktoza – głównie znajdują się w warzywach strączkowych
  • Fruktany – oligosacharydy złożone z łańcucha fruktozy

To nazwa grupy, do której zaliczają się przede wszystkim: sorbitol, ksylitol, manitol. W Internecie znajdziecie masę tabel określających zawartość fodmaps w produktach żywieniowych i bardzo szybko dojdziecie do wniosku, iż wiem, że nic nie wiem. Praktycznie każda tabela jest inna w jednej znajdziemy brokuł na czerwonym tle oznaczającym, iż w żadnym wypadku nie powinno być go w diecie, a w innej na żółto, co oznacza, że odpowiednia ilość nie powinna szkodzić, a czasami nawet na zielono, czyli można stosować bez ograniczeń skąd tak rozbieżność.

Odpowiedź jest prosta “to zależy”.

Indywidualizacja jest kluczem do sukcesuW przypadku tego systemu żywieniowego zazwyczaj unikajmy: cebuli, czosnku, batata, szparagów, kapusty, kaszy gryczanej. I wiele innych, ale wg indywidualnej tolerancji. Lowfodmap to nie jest to system żywieniowy dla każdego i nie na stałe, ale okresowo może przynieść ogromną ulgę przy wzdęciach i problemach jelitowych. Zawsze musimy dietę stopniowo rozszerzać w zależność od poprawy stanu zdrowia. Należy pamiętać, że powinna to być dieta lekka, czyli skupiamy się tutaj na miksowaniu, puree, papkach, zupach krem, aby dieta była maksymalnie lekkostrawna. Przy wszelkich chorobach jelit, zwłaszcza zespół jelita drażliwego, czy SIBO. Warto ścisły plan lowfodmap stosować pod okiem dietetyka, ponieważ moze być to dieta niedoborowa, dlatego należy zachować szczególną uwagę w jej stosowaniu. 


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Badania, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyka, jelita, sibo, wzdęcia

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up