Czy w chorobie Hashimoto lub samej niedoczynności należy stosować dietę?

Niedoczynność tarczycy – Czy w chorobie Hashimoto lub samej niedoczynności należy stosować dietę?

Ostatnio miałam okazje spotkać się z Karoliną Pisarek. Piękna, delikatna i bardzo świadoma dziewczyna. Karolina jak wiele osób żyjących na najwyższych obrotach ma niedoczynność tarczycy. Pojawia się więc pytanie – Czy dieta przeciwzapalna istniejeCzy w chorobie Hashimoto lub samej niedoczynności należy stosować jakąś dietę?

Jeżeli będziecie codziennie spożywali nadmiar cukrów, kwasy tłuszczowe trans, mało błonnika to zaburzycie florę bakteryjną. Te wszystkie czynniki spowodują stan zapalny w organizmie. Stan zapalny nasila również otyłość, duża nadwaga, i inne czynnik np. nadciśnienie etc. Dodatkowo flora bakteryjna, czyli właśnie błonnik, cukier, czy też kwasy tłuszczowe trans również mają tu znaczenie. Nie przykłada się tak uwagi do stosunków kwasów omega 3 do omega 6, ale wiemy, że kiedy w naszej diecie brakuje omega 3, a spożywamy dużo kwasów tłuszczowych trans, brakuje nam omega 9 z awokado i oliwy z oliwek, czy 6 – to te wszystkie czynniki prowadzą do stanu zapalnego. Jeżeli macie stan zapalny, czyli np. autoimmunologię tarczycy to będzie się pogłębiało. To wszystko nasila stany zapalne, chociażby miażdżyca, która jest chorobą o podłożu stanu zapalnego i wszystkie te wymienione czynniki ją powodują.

Dieta przeciwzapalna więc jest pojęciem jak najbardziej medycznym, chociażby w kontekście diety Dash czy Śródziemnomorskiej, które oficjalnie uznane są za najzdrowsze diety na świecie i działają przeciwzapalnie. Mają dobry bilans kwasów tłuszczowych, małą ilość soli, dużą ilość kwasów omega 3 i dość dobry stosunek kwasów omega 6 i omega 9. Nie ma jednej diety dla wszystkich chorych ale każdy może zacząć swoją drogę z dietą przeciwzapalną.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, hashimoto, niedoczynność tarczycy

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up