SIBO – Objawy, przyczyny, leczenie – Zespół przerostu bakteryjnego 2023

Sibo - przyczy, objawy, leczenie, jak leczyć sibo

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są coraz częstsze – zwykle towarzyszą one innym schorzeniom, co tylko pogłębia złe samopoczucie u osoby chorej. Jednym z takich problemów jest (traktowane często jako choroba jelit) SIBO.

Co to jest SIBO? Jak leczyć SIBO?

Nasz układ pokarmowy, zaczynając od jamy ustnej, przechodząc przez żołądek, jelita, a kończąc na odbycie, zasiedlają specyficzne bakterie. Różnią się między sobą gatunkami w zależności od miejsca występowania i warunków tam panujących (np. w kwaśnym środowisku znajdziemy inny typ bakterii niż w zasadowym). Oprócz nich, w układzie pokarmowym można również znaleźć grzyby, pasożyty czy bakterie patogenne. Nie są szkodliwe, dopóki panuje ogólna równowaga. To wszystko określane jest mianem mikrobioty (choć równie popularna jest “mikroflora bakteryjna”).

Problem pojawia się wtedy, gdy ten stan równowagi zostaje zachwiany przez pewne czynniki (w tym przypadku zaburzenie motoryki przewodu pokarmowego) i w jelicie cienkim rozwija się nadmierna ilość bakterii, w porównaniu do normalnego stanu. Bywa nawet tak, że do jelita cienkiego przedostają się bakterie z jamy ustnej, które nie zostały zniszczone w żołądku. W związku z ich nadmierną ilością naturalne procesy trawienne zostają zwielokrotnione, co przekłada się na zwiększoną fermentację i produkcję metabolitów z trawionego pokarmu (jak metan, wodór i siarkowodór). To jest właśnie SIBO (z angielskiego Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim.

Czy SIBO to choroba jelit? Jest to raczej zaburzenie, które ma nieprzyjemny wpływ na funkcjonowanie.

Zespół przerostu bakteryjnego SIBO – przyczyny 

Jak wiadomo, w jelitach zachodzą procesy trawienne oraz wchłanianie substancji odżywczych z pokarmu. Poza ruchami perystaltycznymi jelit, które umożliwiają przesuwanie pokarmu, konieczny jest również wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC), który umożliwia usuwanie niestrawionych resztek jedzenia. W przypadku, gdy praca tego kompleksu jest zaburzona, pojawiają się lepsze warunki do namnażania bakterii. Co może wpływać na MMC?

 • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. 
 • Celiakia, nieswoiste zapalenia jelit. 
 • Borelioza. 
 • Operacje (np. wycięcie pęcherzyka żółciowego, wyrostka). 
 • Endometrioza. 
 • Infekcje jelitowe i zaburzenia układu odpornościowego. 

Jak się okazuje, stosowanie antybiotyków nie ma związku z SIBO – może natomiast dawać podobne objawy, poprzez wywołanie lub pogłębienie dysbiozy jelitowej. 

Objawy SIBO

Objawy SIBO to między innymi:

 • utrata apetytu, 
 • ból brzucha, 
 • nudności, 
 • wzdęcia, 
 • biegunki, 
 • utrata wagi, 
 • niedożywienie, 
 • uczucie ciężkości po jedzeniu. 

Warto obserwować swoje samopoczucie i objawy, a następnie zgłosić się do lekarza, w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. W przypadku SIBO u dzieci należy zwracać szczególną uwagę na nieplanowaną utratę wagi, wzdęcia i biegunki. 

SIBO – diagnostyka

W przypadku SIBO warto zacząć od odpowiedniej diagnostyki. Najbardziej powszechnym badaniem jest wodorowy test oddechowy, a jego cena to 100-150 zł. Test wodorowy jest jednak nie do końca miarodajny, dlatego warto wykonać inny test oddechowy na SIBO – wodorowo-metanowy z użyciem laktulozy. Te testy na SIBO można wykonać w kilku większych miastach w Polsce 

Odpowiedni test na SIBO to bardzo ważny krok w kierunku poprawnej diagnostyki, a jego cena wahać się będzie w granicach 500 zł. Testy SIBO nie są niestety najtańsze i łatwo dostępne, natomiast zdecydowanie warto podjąć takie kroki, by mieć pewność co do diagnozy i szybko rozpocząć leczenie. 

SIBO – leczenie

Tutaj pojawia się najważniejsze pytanie o SIBO: jak leczyć to schorzenie? Klasyczna kuracja przy SIBO polega na podawaniu serii antybiotyków, następnie zastosowaniu dopasowanej diety i obserwowaniu reakcji organizmu. Zespół przerostu bakteryjnego SIBO i jego leczenie nie są zwykle proste – często trzeba zastosować kilka różnych antybiotyków oraz preparaty przeciwgrzybicze, by zapobiec namnażaniu się grzybów w jelicie cienkim. 

W przypadku SIBO, naturalne leczenie może nie rozwiązywać problemu i konieczne jest włączenie standardowych antybiotyków. Pojawia się zatem pytanie przy SIBO czy da się je wyleczyć? Szanse zwykle są bardzo duże i zdecydowanie warto połączyć leczenie naturalne, antybiotykoterapię, odpowiednią dietę (tu przydaje się dietetyk specjalizujący się w SIBO) i inne substancje wspierające pracę układu pokarmowego (jak prokinetyki). 


Komendium wiedzy o SIBO – wylecz się z SIBO!

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: SIBO
Tagi: choroby jelit, jelita, sibo, sibo leczenie, sibo objawy, sibo przyczyny, Zespół przerostu bakteryjnego

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up