Tarczyca – Hashimoto czy niedoczynność? Objawy, diagnostyka, leczenie

tarczyca hashimoto czy niedoczynność

Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto to obecnie jedne z najpopularniejszych dolegliwości, zwłaszcza u kobiet. Hashimoto u mężczyzn występuje stosunkowo rzadziej. Czy da się wyleczyć te schorzenia?

Niedoczynność tarczycy to choroba, w której występuje niedostateczna ilość hormonów produkowanych właśnie przez tarczycę. Hashimoto to przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy (choroba autoimmunologiczna), w przebiegu której dochodzi do niszczenia komórek pęcherzykowych tarczycy. Warto zaznaczyć, że to dwa różne schorzenia, które mogą (ale nie muszą) występować razem.

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest Hashimoto – innymi przyczynami rozwoju tego schorzenia są choroby przysadki lub podwzgórza, niedobór jodu, poporodowe zapalenie tarczycy czy niektóre leki. Jeśli chodzi o autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czynnikami predysponującymi do jego rozwoju są geny, środowisko i nieodpowiedni styl życia.

Objawy niedoczynności tarczycy i Hashimoto

Objawy niedoczynności tarczycy są bardzo charakterystyczne – zimne dłonie i stopy, problemy z rozgrzaniem się, wypadające włosy, brak energii i ospałość, zmęczenie, zatrzymywanie wody w organizmie, sucha skóra i problemy z masą ciała. Niedoczynność tarczycy w ciąży może również objawiać się sztywnością mięśni, bólami stawów, zaparciami czy zbyt dużym przyrostem wagi.

W przypadku Hashimoto, bardzo często pojawiają się zaburzenia związane z pracą mózgu, jak wahania nastroju, problemy z koncentracją, stany lękowe, pogorszenie pamięci i ogólna drażliwość – te same symptomy mogą wystąpić również przy samej niedoczynności tarczycy. Warto zwrócić również uwagę na Hashimoto u dzieci, które może objawiać się podobnie, dołączając do tego opóźnione tempo wzrostu, dojrzewania i wyrzynania zębów.

Diagnostyka niedoczynności tarczycy i Hashimoto

Odpowiednia diagnostyka w kierunku niedoczynności i choroby Hashimoto powinna być rozbudowana i zdecydowanie nie opierać się na samym wyniku TSH. Jakie badania powinny zostać wykonane?

  • TSH, które nigdy nie powinno być badane solo – wynik TSH może wprowadzić w błąd.
  • fT3 – hormon aktywny, odpowiadający za metabolizm, który zwykle jest pomijany w badaniach – a to właśnie on może dostarczyć nam najwięcej informacji.
    fT4.
  • USG tarczycy, dające pełny obraz wyglądu narządu (rozmiar tarczycy, obecność woli, nacieki i inne nieprawidłowości).
  • Anty-TPO, które obecne są u 90% pacjentów z Hashimoto.
  • Anty-TG – w połączeniu z wysokim TSH dają potwierdzenie rozwijającej się choroby Hashimoto.

Czy można zaobserwować wpływ Hashimoto na morfologię? Tutaj pogorszone wyniki będą związane przede wszystkim z występowaniem niedoborów.

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto – jak leczyć?

Kluczem do sukcesu będzie znalezienie odpowiedniego specjalisty, który zwróci uwagę na wszystkie parametry zdrowotne (a nie tylko samego TSH). W przypadku pytania, jak leczyć Hashimoto, należy wziąć pod uwagę, że jest to choroba, którą można doprowadzić jedynie do remisji, wyciszając jej objawy. Obiecujące nagłówki “Wyleczyłam Hashimoto” lub “5 sposobów na wyleczenie Hashimoto” niestety wprowadzają w błąd. Encefalopatia Hashimoto powinna być również pod stałą kontrolą lekarza, który zadecyduje o specjalistycznym leczeniu.

Od strony dietetyczno-suplementacyjnej, zdecydowanie warto zadbać o konwersję hormonów tarczycy. Mają na nią wpływ: praca wątroby (gdzie zachodzi), niedobory oraz… stres! To nie wszystko – dochodzą do tego również zbyt intensywne treningi, przewlekła dieta redukcyjna, przemęczenie oraz mała ilość snu.

Istotną kwestią w kontekście poprawy pracy tarczycy będzie również wyrównanie niedoborów, między innymi witaminy D3, kwasów tłuszczowych omega 3, selenu, cynku, magnezu i jodu (jeśli nie występuje Hashimoto). W tym przypadku świetnie sprawdzi się Thyroset, będący ogromnym wsparciem dla tarczycy.

Nieodłącznym elementem terapii chorób tarczycy jest dieta przeciwzapalna, która wyklucza produkty przetworzone, tłuszcze trans i cukier – bardzo często sprawdza się również dieta bezglutenowa i bez laktozy oraz ograniczająca goitrogeny (tu warto również pamiętać o gotowaniu warzyw kapustnych bez pokrywki).

Warto mieć na uwadze, że leki nie rozwiązują problemów – liczy się przede wszystkim odnalezienie przyczyny choroby oraz zapobieganie jej rozwojowi, poprzez odpowiedni styl życia, uzupełnianie niedoborów i dopasowaną dietę.

Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

 


Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5058901/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29083758/

Kategoria: Artykuł, Tarczyca
Tagi: diagnostyka, hashimoto, jak leczyć hashimoto, niedoczynność tarczycy, objawy, tarczyca

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up