Uczucie pełności w brzuchu, biegunki, zmieniony rytm wypróżnień? Nie bagatelizuj tego!

Uczucie pełności w brzuchu, biegunki, zmieniony rytm wypróżnień? Nie bagatelizuj tego!

„Masz SIBO? Przestań, martwisz się jakimiś tam wzdęciami? Daj spokój, są ważniejsze problemy na tym świecie niż płaski brzuch.”
Zdarzyło Ci się usłyszeć takie stwierdzenia? Albo wypowiedzieć je do siebie wewnętrznie?

Problem SIBO, czy IBS bywa bagatelizowany i umniejsza mu się na rzecz „ważniejszych” schorzeń. Tymczasem musisz wiedzieć, że SIBO może prowadzić do wielu poważnych zaburzeń, kiedy nie zostanie dobrze wyleczone i potraktowane!

Ciągły dyskomfort w brzuchu, obawa przed wiszącym w powietrzu „pierdkiem”, który może Ci niespodziewanie wyskoczyć, kiedy się zapomnisz w jakiejś sytuacji, a niczego niespodziewający się inni ludzie są dookoła Ciebie. Uczucie pełności w brzuchu, biegunki, zmieniony rytm wypróżnień, ciężko Ci określić kiedy pojawi się parcie na stolec, a kiedy Cię najdzie, to musisz na już skorzystać z toalety. Dziwne bóle brzucha, skurcze, zmęczenie, osłabienie, czasami mocne zaparcia.

Wystarczający komplet, żeby nie mieć chęci do życia i czuć się fatalnie niemal każdego dnia. Ponadto zaawansowane, długotrwające SIBO może prowadzić do poważnych konsekwencji!

Może prowadzić do zespołu złego wchłaniania, utrudniać wykorzystanie witaminy B12, prowokować rozwój anemii megaloblastycznej (z niedoboru B12), witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, utrudniać przyswajanie tłuszczów ( w tym także cennych omega 6, omega 3 i 9), może doprowadzać nawet do upośledzenia wchłaniania białek i węglowodanów prowadząc do pogłębiania niedożywienia (wolne kwasy tłuszczowe mają niszczycielski wpływ na enterocyty), może prowadzić do coraz większych ograniczeń w diecie ze względu na fatalne reakcje na jedzone produkty, nawet do upośledzenia kosmków jelitowych.

W zaawansowanych przypadkach może nawet prowadzić do rozwoju zapalenia stawów, czy kłębuszkowego zapalenia nerek, czy rumienia guzowatego.

To naprawdę poważne problemy dla całego organizmu. Nie bagatelizuj SIBO, walcz z nim w sposób przemyślany i skuteczny.
Oczywiście nie w każdym przypadku daje tak poważne konsekwencje i nie namawiamy do paniki w tym temacie. Jednak zachęcamy Cię do poważnego potraktowania tematu.

Mamy nadzieję, że nasz ebook, którego premierę planujemy na 19-20 marca będzie pomocnym przewodnikiem dla każdej osoby z SIBO.


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Choroby, Dieta, Dietetyka kliniczna, Porady dietetyka, SIBO, Zdrowie
Tagi: jelita, mikrobiom, mikrobiota, sibo, wzdęcia, zespół jelita drażliwego

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up