Od dłuższego czasu masz problemy trawienne? Miewasz uczucie spuchniętego żołądka? To może być SIBO

Dziś w Pytanie na śniadanie miałam okazje powiedzieć trochę o odżywianiu w SIBO. Miałam również możliwość zaproszenia osoby, która jest najlepsza w tej dziedzinie – Panią Doktor Weronikę Walencik-Kot. O czym mówiłyśmy?

O tym, że SIBO zdarza się coraz częściej, często dotyka osoby z zespołem jelita drażliwego, oraz że przyczyną może być nadużywanie, chociażby leków IPP, czyli tych popularnie przepisywanych na zgagę, czy refluks. Powodem może być również antybiotykoterapia, która wpływa na zmianę flory bakteryjnej w jelicie grubym, co przekłada się także na jelito cienkie.

Leczeniem jest antybiotykoterapia połączona z dietoterapią. Najczęściej używaną dietą jest dieta FODMAP, która de facto nie jest dietą stricte pod SIBO, ponieważ w tym przypadku bardziej pod SIBO jest protokół Doktor Siebecker. Ale ponieważ jest on bardzo rygorystyczny, to większość osób decyduje się na dietę FODMAP, która pomaga lepiej się poczuć i niwelować tak silne objawy, jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha i jelit.

Produkty wysoko fermentujące, czyli te, które powinniśmy wyeliminować – to np. banany, awokado, cebula, czosnek, pszenica, żyto, kukurydza, groszek zielony, jabłka w dużej ilości mleko i jogurty z laktozą) ewentualnie można zastosować te bez laktozy i sprawdzić, jak się czujemy po ich zażyciu). A z ciekawostek również woda kokosowa, brokuły, czy też kalafior.

Czyli tak naprawdę bardzo dużo produktów, potencjalnie uznawanych za zdrowe. I rzeczywiście zdrowe są, ale mogą nieść skutki uboczne przy SIBO, w postaci większych wzdęć, czy gazów.

Taka dieta musi być prowadzona przez okres około 3 – 6 miesięcy, a potem wprowadzamy produkty powoli, obserwując siebie. Trzeba pamiętać, że każdy reaguje inaczej na te same ilości tych produktów, także zawsze ważna jest obserwacja.

A czy Wy stosowaliście kiedyś dietę FODMAP? Pomogła Wam?

Obejrzyj filmik tutaj.


Zainteresował Cię artykuł?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Kategoria: Artykuł, Choroby, Dieta, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: dieta, dietetyk, jelita, kobieta, sibo, zdrowe podejście, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up