Dieta to podstawa – Zasady zdrowego odżywiania

Dieta to podstawa - Zasady zdrowego odżywiania

Ostatnio opisywałam o ciąży po 35-40 roku życia, więc dzisiejszy post będzie o tym co warto zrobić gdy planujesz ciążę w tym wieku (lub z innej przyczyny starasz się w tych latach życia). Ps – ostatni post miał charakter informacyjny, pamiętajcie, że wiek to tylko jeden z czynników zdrowej ciąży!

  • Zacznij od diety! Zasady zdrowego odżywiania są proste – jedz pełnowartościowe, kolorowe, głównie roślinne posiłki, zawierające dobre tłuszcze i mnóstwo błonnika. Niech mięso i przetwory mięsne będą składnikami stosowanymi od święta, a nie stałymi elementami dań. Choć są oczywiście wyjątki.
  • Staraj się przynajmniej raz dziennie spacerować na świeżym powietrzu. Przyda się każda forma aktywności! Mimo, że wskaźnik masy ciała – BMI to wyznacznik, który ma sporo wad, jednak trzymanie go między 21-23 u większości osób to dobra metoda, która pomaga dłużej zachować zdrowie i płodność. Czyli dbamy o masę ciała.
  • Dbaj o 7-8h snu, najlepiej między 22-23 a 6-7 rano .To podstawa do zachowania zdrowia i płodności jak najdłużej.
  • Unikaj używek! Alkohol to duże obciążenie dla wątroby, które też negatywnie wpływa na płodność. Papierosy to też źródło wielu toksyn.
  • Niedowaga. Także jest niewskazana, jak i niedożywienie, czy niedobory.  Dlatego badaj się! Wyrównaj anemię, niedobory B12, kwasu foliowego, magnezu. Ogromne znaczenie ma też witamina D3 czy omega-3. Zadbaj o stężenie progesteronu/prolaktyny oraz zbadaj hormony płciowe u siebie i partnera oraz nasienie partnera.
  • Unikaj toksyn. Logicznych, jak kosmetyki ze złym składem czy przetworzone jedzenie. Jak i mniej oczywiste, jak np. odświeżacze powietrza czy proszki do prania (polecam orzechy piorące).
  • Popracuj nad stresem. Polecam psychoterapię a jeśli nie, to po prostu zajęcia, relax, który lubisz.
  • Relacje. To tak ważne dla Twojego zdrowia psychicznego, co przekłada się na zdrowie fizyczne. Dobrze mieć z kim pogadać i z tego korzystać.
  • Foliany bierz nawet rok-dwa przed planowaną ciążą. Nawet jeśli masz za wysoko we krwi. Polecam metyle.

Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Dieta na redukcję, dieta na odchudzanie

Dieta na redukcję

149,00  brutto

Schudnij zdrowo, smacznie i bez jo-jo. Zapobiegaj nawrotom wagi. Wreszcie schudniesz trwale!…

Dieta lekkostrawna

149,00  brutto

Wspieraj trawienie i leczenie żołądka oraz jelit, odkrywając harmonię smaku dzięki mojej…
Kategoria: Ciąża i dziecko, Dieta, Dietetyka kliniczna, Porady dietetyka, Zdrowie, Zdrowy styl życia
Tagi: ciąża, dieta, zdrowe nawyki

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up