Uważne jedzenie ma ogromne znaczenie

Uważne jedzenie ma ogromne znaczenie

Zdarzyło Ci się kiedyś zjeść batona, albo wypić puszkę słodkiego gazowanego napoju, np. prowadząc auto? Pierwszy kęs, łyk, a potem myśl “kurde, kiedy to zniknęło?!” – wyrzucając puste opakowanie.

Miska popcornu, paczka chipsów, litr lodów przed telewizorem? Normalnie w życiu tyle nie zjesz, ale jak się zdarzy przysiąść, to nie wiadomo kiedy to znika.

Wieczór leci, coś by się zjadło. Otwierasz szafkę, lodówkę z jedzeniem i tak krążysz, aż do czasu pójścia spać, po “ociupince” wszystkiego. Za duży obiad? Brzuch Ci rozsadza i wiesz, że to było przegięcie, ale jakoś tak jadło się w pędzie i nawet nie szło zauważyć, kiedy brzucholson się napełnił.

Jeśli takie zachowania są marginalne i pojawiają się rzadko, to mieścisz się w normę zdrowych proporcji. Jednak jeśli tego typu zachowania to większość Twoich wyborów związanych z jedzeniem, zapędzasz się w kozi róg problemów ze zdrowiem, energią, sytością, wagą ciała, zdrowiem przewodu pokarmowego.

Nasze ciało potrzebuje świadomego odżywiania. Uważność i stosowanie praktyk uważności może przerwać błędny cykl zachowań, kompulsywnego objadania, deprywacji zdrowych nawyków, pocieszania się jedzeniem, czy nadmiernego objadania się i podjadania. Praktyk uważności jest wiele i jest to temat na jeszcze wiele wpisów.

Na dziś jedno proste ćwiczenie.

  • Przed kolejnym zjedzonym posiłkiem ustaw budzik na 5 minut. Odłóż telefon, telewizję i inne rozpraszacze.
  • Tylko Ty i to, co chcesz zjeść. Weź 3 spokojne, długie wdechy i wydechy powietrza.
  • Przez te 5 minut tylko patrz na posiłek i wyłapuj jak najwięcej jego cech: smak, kolor, pochodzenie, tekstura, temperatura itd. Myśli będą różnie krążyć, ale postaraj się wracać i pamiętać na czym polegało zadanie.
  • Kiedy zadzwoni budzik po 5 minutach rozpocznij jedzenie tego “obiektu badawczego” – dalej bez rozpraszaczy. Tylko Ty i jedzonko.
  • Zarejestruj jak bardzo inny i bardziej świadomy będzie ten posiłek.

Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Dieta na redukcję, dieta na odchudzanie

Dieta na redukcję

149,00  brutto

Schudnij zdrowo, smacznie i bez jo-jo. Zapobiegaj nawrotom wagi. Wreszcie schudniesz trwale!…

Dieta lekkostrawna

149,00  brutto

Wspieraj trawienie i leczenie żołądka oraz jelit, odkrywając harmonię smaku dzięki mojej…
Kategoria: Dieta, Porady dietetyka, Zdrowie
Tagi: dieta, zdrowe nawyki, zdrowe odżywianie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up