Dlaczego skupianie się na jedzeniu jest ważne?

Dlaczego skupianie się na jedzeniu jest ważne?

Uważne jedzenie ma znaczenie!

W jednym z badań oceniono skuteczność treningu świadomego odżywiania opartego na uważności w kontekście postrzegania stresu i wskaźnika masy ciała u kobiet z nadwagą. Populacja statystyczna obejmowała kobiety zgłaszające się do ośrodka zdrowia w Niavaran w Teheranie z powodu nadwagi. Trening grupowy uważności odbywał się w 8 sesjach raz w tygodniu.

Przed i po interwencji uczestniczki badania wypełniły skalę odczuwanego stresu i obliczono ich BMI. Wyniki analizy kowariancji wykazały, że trening uważności istotnie zmniejszył odczuwany stres (p<0,05), a także znacząco obniżył wskaźnik masy ciała w grupie eksperymentalnej w porównaniu z grupą kontrolną (p<0,05).

A dlaczego to takie ważne?

Kiedy jemy w uważny sposób, potrafimy zjeść zdecydowanie mniejszą porcję, ponieważ lepiej odbieramy bodźce oraz bardziej odczuwamy sytość. Dzięki temu zapobiegamy przejedzeniu , które powoduje dyskomfort i uczucie ciężkości po posiłku.

Nasze trawienie jest zarządzane nienależnie od nas za pomocą układu nerwowego. Oznacza to, że po spożyciu pokarmu nie mamy do sterowania nim siłą naszej woli.

Mamy jednak wpływ na pierwszą fazę trawienia, nazywaną fazą głowową, w której wytwarzają się soki oraz enzymy trawiennie.

To faza głowowa przygotowuje nasz przewód pokarmowy do tego, by był gotowy do przyjęcia pokarmu.

Jak aktywować fazę głowową?

Do jej aktywacji niezbędne jest skupienie na posiłku, a my coraz częściej o tym zapominamy, np. spożywając posiłki przy jednoczesnym przeglądaniu telefonu, czy oglądaniu telewizji. A przed posiłkiem powinniśmy przeznaczyć chociaż jakąkolwiek chwilę na skupienie.

Więcej na temat uważnego jedzenia i innych filarów dietoterapii dowiesz się z naszego kompleksowego kursu “Dietoterapia w pigułce”


Zainteresował Cię ten temat?

Poszerz swoją wiedzę o wybrane produkty z naszego sklepu – solidna dawka praktycznej wiedzy!

Dieta na redukcję, dieta na odchudzanie

Dieta na redukcję

149,00  brutto

Schudnij zdrowo, smacznie i bez jo-jo. Zapobiegaj nawrotom wagi. Wreszcie schudniesz trwale!…

Dieta lekkostrawna

149,00  brutto

Wspieraj trawienie i leczenie żołądka oraz jelit, odkrywając harmonię smaku dzięki mojej…
Kategoria: Dieta, Dietetyka kliniczna, Porady dietetyka, Zdrowie
Tagi: dieta, dietoterapia, zdrowie

Podziel się tym artykułem:

Chcesz więcej darmowej wiedzy?

Obserwuj mnie w social mediach:

Instagram
keyboard_arrow_up